نفایس دوره پیش از تاریخ تا روزگار قاجار به نمایش درآمد

در محوطه تاریخی باغ ملی تهران

نفایس دوره پیش از تاریخ تا روزگار قاجار به نمایش درآمد

۸۰ تصویر از آثار نفیس تاریخ ایران، از دوره پیش از تاریخ تا روزگار قاجار، به مناسبت هشتاد سالگی بنیان‌گذاری موزه ایران باستان و وقف موزه ملی ملک در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نمایش درآمد.

به گزارش خبرگزاری  مرکزتوسعه به نقل از روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، «نمایشگاه هشتاد سالگی؛ گزیده آثار موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک» هم‌زمان با آغاز برنامه‌های «آیین هشتاد سالگی» در نکوداشت هشتادمین سال «بنیان‌گذاری و گشایش موزه ایران باستان» و «وقف کتابخانه و موزه ملی ملک»، تصویری جذاب از هنر، فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ایران، در خیابان پروفسور رولن در گوشه جنوب غربی محوطه تاریخ باغ ملی نقش بسته است تا گردشگران و دوستداران فرهنگ و هنر ایران- اسلامی به تماشای رنگین‌کمان فرهنگ و تاریخ دیرینه این سرزمین بنشینند. مجموعه‌ای از نفایس تاریخی گنجینه موزه ملی ایران، دربرگیرنده آثار سفالی، سنگی، کاشی و آبگینه همچون جام‌های شوش، مارلیک و حسنلو، مجسمه نجیب‌زاده پارتی، سرستون‌های هخامنشی تخت جمشید به همراه گنجینه فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی از منسوجات، نسخه خطی، نگارگری، خوش‌نویسی، سکه، آثار لاکی، آثار و کتیبه‌های فلزی و نقاشی در کتابخانه و موزه ملی ملک همچون شاهنامه بایسنغری، پرده خانه کعبه و آثار برجسته خوش‌نویسی از میرعماد و ام سلمه قاجار، تابلوهای «نمایشگاه هشتاد سالگی» را آراسته‌اند.

 

 

 

موزه ایران باستان «نخستین موزه ملی دولتی» و کتابخانه و موزه ملی ملک «نخستین موزه ملی وقفی- خصوصی» در تاریخ ایران به شمار می‌آیند که در گذر هشت دهه از بنیان‌گذاری و وقف در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، همچنان نقشی مهم در پاسداری و بازشناسی فرهنگ و تمدن ایران از دریچه آثار دیرینه تاریخی بر دوش دارند. این دو گنجینه بزرگ ملی در همسایگی یکدیگر در محوطه تاریخی باغ ملی تهران، اکنون در نقطه‌ای مشترک، ۸۰ سالگیِ بنیان دو اندیشه نیکوی را در زمینه «تاریخ و فرهنگ» و «وقف» در تاریخ ایران را نکو می‌دارند. «آیین هشتاد سالگی»، برنامه‌هایی گوناگون در خود گنجانده است که «نمایشگاه هشتاد سالگی؛ گزیده آثار موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک»، نخستینِ آن‌ها به شمار می‌آید.

 

«نمایشگاه هشتاد سالگی؛ گزیده آثار موزه ملی ایران و کتابخانه و موزه ملی ملک» از ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ خورشیدی گشایش یافته است و تا ده روز میزبانی گردشگران و دوستداران فرهنگ و تاریخ دیرینه این سرزمین را انتظار می‌کشد. برای دسترسی به نمایشگاه می‌توانید به ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن بیایید.

 

 

طبق اساسنامه مصوب اهداف مرکز عبارتند از : کمک به توسعه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مردم محور، ترویج و انسجام جمعی و گسترش اعتماد اجتماعی و وفاق ملی و تقویت زیر ساخت های توسعه اعم از انسانی، اجتماعی و زیست محیطی و گردشگری، کارآفرینی و امور جوانان و نیز ترویج مثبت اندیشی، هویت یابی و خود باوری با بهره گیری از پتانسیل های قوی و موثر مردمی و توسعه متوازن با تمسک به رهنمود های مقام معظم رهبری نظام
نظرات